Kadınlar için İlk Gece Rehberi

İlk Gece


İlk gece, kişilerin evlendikten sonra cinsel ilişkiye girdikleri ilk günü ifade etmektedir. Pek çok kimse, cinsel ilişkiyi evlilik öncesinde deneyimlemediklerinden ötürü ilk geceden oldukça korkmaktadır. İnsanların bu korkuyu yaşamasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. bu sebeplerden bir tanesi, halk arasında doğru bilinen yanlışlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi, çevresinden duyduklarından ötürü yanlış bilgilere ulaşmakta ve bu bilgiler ışığında, ilk gece korkusu adı verilen bir korku yaşamaktadır.
Bu korkunun, konunun uzmanları tarafından çeşitli şekillerde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu korku hem kadın hem de erkeklerde görülebilmektedir. Toplumdaki yanlış algılardan bir tanesi de bu korkunun çoğunlukla kadınlar tarafından yaşandığına dairdir. İlk gece korkusu, kişinin çeşitli nedenlerden ötürü bir korku yaşaması ve bu nedenle kasılarak cinsel ilişkiye girme konusunda zorlanma yaşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu korkunun meydana gelmesinde çeşitli etkenler bulunmaktadır. Fakat neden ne olursa olsun, bu korkuya dair tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.


İlk Gece (Gerdek Gecesi) Nedir?


Gerdek gecesi yahut ilk gece, evlenen çiftlerin cinsel ilişkiye girdikleri ilk gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerdekte çiftler, birbirlerini cinsel yönden tanımaya başlamaktadır. Çoğu çift, evlendikleri zaman çevrelerinden gelen tepkilerden ötürü gerdek gecesinde cinsel ilişki yaşama konusunda üzerlerinde bir baskı hissetmektedir.
Gerdek gecesi tabiri önceki yıllarda oldukça yoğun kullanılan bir tabirdi fakat günümüzde bu tabire, bilhassa büyük şehirlerde çok fazla başvurulmamaktadır. Gerdek gecesi için bazı insanlarda yoğun bir korku oluşabilmektedir. Bazı kişiler, oldukça şiddetli bir korku yaşadıklarından ötürü cinsel ilişkiye girememektedir.

Bu nedenle gerdek gecesi korkusunun uygun tedavi yöntemleri ile giderilmesi çiftler için oldukça önemlidir. Peki ilk gece korkusunun sebepleri nelerdir? Kişiler niçin böyle bir korkuya maruz kalmaktadır?


İlk Gece Korkusunun Nedenleri Nelerdir?


Gerdek gecesi korkusu çeşitli sebeplerden ötürü yaşanmaktadır. Bu sebeplerin belirlenmesi gerekmektedir. Korkunun gerçek sebebi bulunduğunda, tedavi yöntemi de ona göre belirlenmektedir. Kişi ilk gece korkusu yaşadığında, cinsel ilişki yaşaması oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu korkunun alanında uzman olan doktorlar tarafından giderilmesi gerekmektedir.

Peki gerdek gecesi korkuları nelerdir? Bu korkuları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  1. Kişideki cinsel eğitim eksikliği,
  2. Ülkemizde cinsellik konusunda yıkılmayan bir tabunun bulunması,
  3. Cinsellik kavramının bir kısım insan tarafından utanılacak bir kelime olarak algılanması,
  4. Kişinin geçmişinde cinsel istismara uğramış olması,
  5. İlk ilişki sonrasında hamile kalma konusunda bir endişenin olması,
  6. Kişilerin, aile baskısı nedeni ile evlilik yapması,
  7. Kişinin ilk cinsel tecrübesinin kötü olması,
  8. İlk ilişkide kanamanın yoğun olacağından endişe edilmesi


İlk Gece Korkusunu Yenebilmek için Hangi Bölüme Gidilir?


İlk gece korkusu, tedavi edilmesi gereken bir korku olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu korkunun artması halinde çiftler, bu korkudan oldukça fazla etkilenmektedir. Birçok kimse, bu konuda hangi bölüme gitmesi gerektiği konusunda bir merak içerisinde olmaktadır. Gebelik korkusunun tedavi edilebilmesi amacıyla Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurulması gerekmektedir. Doktor, korku içerisinde bulunan bireyin fizyolojik yapısını incelemekte ve sorun yaşatacak bir durumun olup olmadığını tespit etmektedir. Peki ilk gece korkusunun tedavisi nasıl gerçekleştirilmektedir?


İlk Gece Tedavisi Nasıl Yapılır?


İnsanların gerdek gecesi için çeşitli korkuları bulunmaktadır. Bu korkuyu yaşan kişilerin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmesi gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi doktor hastayı incelemekte ve hastanın cinsel ilişkiye girmesine engel olan bir sıkıntısı olup olmadığını belirlemektedir. İlk gece korkusu için başvurulacak ilk tedavi yöntemi, kişiye cinsel eğitimin verilmesidir. Çünkü bu korku, çoğunlukla cinsel eğitim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kişi konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığında, çevresinden duyduğu yanlış bilgilere inanmakta ve bu bilgiler nedeni ile yoğun bir korku içerisine girmektedir.


Öte yandan biyolojik yönden kendi cinsel organı hakkında yeterli bilgiye sahip olan kişi, ne yaşayacağını bildiği için korku duymayacaktır. Bu nedenle cinsel eğitim, oldukça önemlidir. Biyolojik bilgiye sahip olan kişi, psikolojik olarak da kendini rahat hissedecektir. Korkunun ilerlemesi halinde vajinismus olarak adlandırılan bir hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kişinin cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen ilişki yaşayamaması olarak bilinmektedir. Kişi, yaşadığı korku nedeni ile kasılmaktadır. Kasıldığı için de partnerini itmektedir. Sorunun çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir